29. nov, 2016
Identitetskonstruksjoner og definesjonsmakt
En måte å styrke egen identitet og troverdigheten ved egen "tro" vs "andre troende" er ved å benytte seg av definesjonsmakt i måten man omtaler seg selv og andre på. Her er noen eksempler på dette, som man noen ganger kan finne hos troende og ateister:
Troende om seg selv
- Har en trygg tro.
- Har en klar, radikal og kompromissløs overbevisning.
- Tviler ikke.
- Har en trygg forvissing, vet hva man tror på.
- Har fått tilgang til sannheter via spesielle velsignelser og åpenbaringer.
- Bekreftes av alle som søker Gud med et oppriktig hjerte.
- Har tatt konsekvensen av det som er åpenbart for alle, og som alle "innerst inne" vet.
- Har faktisk fått kontakt med Gud, og har blitt et nytt og bedre menneske etter det møtet.
Ateister om seg selv
- Driver ikke med esoterisk/hemmelig kunnskap som ikke beviser noe som helst, eller er forutinntatte, men forholder oss med et åpent sinn til alt som kan dokumenteres og alle saklige argumenter.
- Har ingen tro på verken det ene eller andre, men tilegner oss kunnskap i samsvar med grunnleggende vitenskapelige prinsipper for bevis og dokumentasjon.
- Respekterer troende som har tenkt grundig igjennom sitt standpunkt, og som kan gi en god begrunnelse for det.
- Unngår alt som smaker av overtro, forutinntatthet, antagelser og det å tro på noe bare fordi andre tror på det.
- Et samfunn kan bygges opp på fornuft, rasjonalitet og humanistiske prinsipper og trenger egentlig ikke noen religion.
- Unngår religioner fordi dette bare dreier seg om virkelighetsflukt, ansvarsfraskrivelse, fantasier og fremtidsdrømmer uten rot i virkeligheten.
- Forholder oss til virkeligheten og hverdagen og ikke til noe "hinsides".
- Unngår å involvere oss i bevegelser der ideologiske overbygninger er viktigere en respekt for det enkelte menneske.
Troende om ateister
- Åndelige forblindete
- Tør ikke bruke annet enn den såkalte fornuften
- Tør ikke å åpne seg for det som bare kan erfares med andre sanser
- Vil heller følge sine lyster og dyrke sitt intellekt enn å underordne seg Gud
- Vet utmerket godt at Gud finnes, men later som Han ikke finnes
- Setter premisser for hvordan man tilegner seg virkelighetsforståelse - målbar empiri - noe som gjør at de selvfølgelig aldri vil finne Gud
- Påstår at de vil tro når de har "fått bevist" men uten at dette stemmer"
- Er egentlig motstandere av Gud
Ateister om troende
- Er dypt religiøse
- Holder fast på religiøse dogmer
- Tolker hele bibelen bokstavelig
- Er kristenfanatikere
- Kristenfundamentalister
- Er hjernevaskete
- Har sluttet å tenke selv
- Er i en ruslignende tilstand
- Bare opptatt av det hinsidige og å sikre seg selv en plass i "himmelen"
- Overkjører andre mennesker med sin tro
- Hopper elegant over det som står i Det Gamle Testamentet.
Nyeste kommentarer